Clemntines are sold in boxes. Each box contains 50 clementines. theprobability t
ID: 2954914 • Letter: C
Question
Clemntines are sold in boxes. Each box contains 50 clementines. theprobability that a clementine in a box is spoiled is .01.(a) use an appropriate approximation to determine theprobability that a box contain 0,1,or at least 2 spoiledclementines.
(b) A shipment of clementines with 100 boxes is consideredunacceptable if 35% or more of the boxes contian spoiledclementines. What is the probability that a shipment isunacceptable? (Answer is 0.8461) But I am not positive on how toget it.
(a) use an appropriate approximation to determine theprobability that a box contain 0,1,or at least 2 spoiledclementines.
(b) A shipment of clementines with 100 boxes is consideredunacceptable if 35% or more of the boxes contian spoiledclementines. What is the probability that a shipment isunacceptable? (Answer is 0.8461) But I am not positive on how toget it.
Explanation / Answer
Given X~Binomial(n=50, p=0.01) By using normal approximation, X~Normal(=n*p=50*0.01=0.5,=n*p*(1-p)=sqrt(50*0.01*0.99)=0.7) -------------------------------------------------------------------------------------------------- (a) P(X=0) = P(-0.5Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.