Concored manufacturing company uses an activity based costing system, sells 20,0
ID: 2373495 • Letter: C
Question
Concored manufacturing company uses an activity based costing system, sells 20,000 units per year of Glaxo container at $ 40 each unit level activities cost $ 25 per unit, Facility costs total $ 125,000 per year additional data follow
batch size is 1,000 units at a cost of $ 2,000 per batch
product level activities consist of 500 engineering cost hours per year at $ 80 per hour
please answer All
A what is Concord's annual break even point
B compute Concord's expected operating income befor tax including the costs in the peceding bulleted list
C what is the Concored break even quantity batch size is 1,000 unit
Explanation / Answer
product level activity cost per unit =500*80/20000 = $2 per unit
let annual production level is x unit
total revenue = 40x
activity cost = 25x
FC = 125000
batch cost = 2x
engineering cost = 2x
for brk even
40x = 25x+2x+2x+125000
x = 125000/11 = $11363.63
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.