Units Sold Selling Price Variable Costs per Unit Contribution Margin Fixed Cost
ID: 2373993 • Letter: U
Question
Units Sold Selling Price Variable Costs per Unit Contribution Margin Fixed Cost Operating Income (Loss)
Firm A 11,200 $24.00 ? $100,800 $41,300 ?
Firm B 8,400 ? $18.20 ? 64,500 $32,940
Firm C ? 7.30 4.20 10,850 ? (6750)
Firm D 4720 ? 51.25 41,064 48,210 ?
Calculate the missing amounts for each of the followuing firms.
Please show work
Explanation / Answer
Firm A
Variable cost per unit = x
24 - x = 100800/11200
x = 15
Operating income = 100800 - 41300 = 59,500
Firm B
Contribution margin = 64500 + 32940 = 97440
Selling price = 18.20 + 97440 / 8400 = 29.80
Firm C
Units sold = 10850 / ( 7.3 - 4.2 ) = 3,500
Fixed cost = 10850 - ( -6750 ) = 17,600
Firm D
Selling price = 51.25 + 41064 / 4720 = 59.95
Operating Income = 41064 - 48210 = -7146
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.