Units Sold to Break Even, Unit Variable Cost, Unit Manufacturing Cost, Units to
ID: 2403532 • Letter: U
Question
Units Sold to Break Even, Unit Variable Cost, Unit Manufacturing Cost, Units to Earn Target Income
Werner Company produces and sells disposable foil baking pans to retailers for $3.10 per pan. The variable cost per pan is as follows:
Fixed manufacturing cost totals $422,822 per year. Administrative cost (all fixed) totals $57,658.
Required:
1. Compute the number of pans that must be sold for Werner to break even.
pans
2. Conceptual Connection: What is the unit variable cost? What is the unit variable manufacturing cost? Round your answers to the nearest cent.
Which is used in cost-volume-profit analysis?
Unit variable manufacturing cost
3. How many pans must be sold for Werner to earn operating income of $11,680?
pans
4. How much sales revenue must Werner have to earn operating income of $11,680?
$
Explanation / Answer
1) Break even point = (422822+57658)/(3.10-1.50) = 300300 Units
2) Unit variable cost = (0.22+0.51+0.62+0.15) = 1.50 per unit
Unit variable manufacturing cost = (0.22+0.51+0.62) = 1.35 per unit
in cost volume profit analysis unit variable cost used.
3) Required unit sales = (422822+57658+11680)/1.60 = 307600 Units
4) Sales revenue = 307600*3.1 = $953560
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.