15) Paulson Company uses a predetermined overhead rate based on machine-hours to
ID: 2374856 • Letter: 1
Question
15) Paulson Company uses a predetermined overhead rate based on machine-hours to apply manufacturing overhead to jobs. The company has provided the following estimated costs for next year:
The company applies manufacturing overhead on the basis of machine-hours. The predetermined overhead rate is $13.7 per machine-hour.
Compute the unit product cost that would appear on the job cost sheet for this job. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Direct materials $33,000 Direct labor $30,000 Advertising expense $23,000 Rent on factory building $21,500 Depreciation on factory equipment $14,500 Indirect materials $18,000 Sales salaries $36,000 Insurance on factory equipment $20,000Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
15)
Predetermined Overhead Rate = (21500+14500+18000+20000)/28000 = 2.64
19)
Unit Product Cost = 60100 + 1340*14.7 + 1483*13.7 = 100115.10/3550 = 28.20
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.