The auto repair shop uses standards to control labor time and labor cost in the
ID: 2375916 • Letter: T
Question
The auto repair shop uses standards to control labor time and labor cost in the shop. The standard time for a motor tune-up is 4.1 hours. The record showing time spent in the shop last week on tune-ups has been misplaced; however, the shop supervisor recalls that 70 tune-ups were completed during the week and the controller recalls that the labor rate variance on tune-ups was $89, favorable. The shop has a set standard labor rate of $8 per hour for tune-up work. The total labor variance for the week on tune-up work was $95, unfavorable.The actual hourly rate of pay for tune-up work last week was which one?
$7.70 per hour $8.00 per hour $8.30 per hour or cannot be computed with the given information
Explanation / Answer
Total labor variance = Labor efficiency variance + Labor rate variance, so
Labor efficiency variance = Total labor variance – labor rate variance = 95 Unfavorable - 89 Favorable 184 Unfavorable.
Labor efficiency variance = Standard rate (Actual hours – Standard hours)
184 = 8 ( actual hours – 4.1*70)
184 = 8( actual hours – 287)
Actual hours = 310
Labor rate variance = Actual hours(Actual rate – Standard rate)
-89 = 310 (Actual rate – 8)
Actual rate = $7.71
Answer: $7.70
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.