35 654.85 90 $1,538.90 Compute the ending inventory at May 31 and cost of goods
ID: 2377785 • Letter: 3
Question
35
654.85
90
$1,538.90
Compute the ending inventory at May 31 and cost of goods sold using the FIFO and LIFO methods. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 10.50.)
Date Explanation Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 30 $14.71 $441.30 May 15 Purchases 25 17.71 442.75 May 24 Purchases35
18.71654.85
Totals90
$1,538.90
Catlet Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May in which 65 units were sold Compute the ending inventory at May 31 and cost of goods sold using the FIFO and LIFO methods.Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Ending Inventory:
FIFO = (90 - 65)*18.71 = 467.75
LIFO = (90 - 65)*14.71 = 367.75
Cost of Goods Sold:
FIFO = 30*14.71 + 25*17.71 + 10*18.71 = 1071.15
LIFO = 35*18.71 + 25*17.71 + 5*14.71 = 1171.15
Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.