35 37 WC 1 WC 2 WC 3 WC 4 WC 5 Assembly Uine 242 Times at Standard (seconds) Ans
ID: 348075 • Letter: 3
Question
35 37 WC 1 WC 2 WC 3 WC 4 WC 5 Assembly Uine 242 Times at Standard (seconds) Answer the following questions regarding Assembly Line 242 A. What is the cyele time of the assembly line seconds B. What is eficiency of the assembly line? C. Assuming 10 hours per day, 3 days per week, 1 worker at each WC, what is the weekly loss due to balance delay on this assembly line, if the average bourly wage is $20.00 D. Assuming the following workers would achieve their given eficiency at any of the above work centers, at which WC would you assign each worker to maximize nominal daily capacity in units (10 hours per day) What would the ominal daily capacity be? WC 2 WC 3 WC 4 WC omL1 13 Nominal Capacity UnitsExplanation / Answer
The cycle time of Assembly Line = Maximum of the individual time at a workstation = 37 seconds
Efficiency = Total time required / Total time allocated = ( 35+34+37+30+31)/ 37*5 = 90.27%
Balance delay = 100% - efficiency = 9.73% i.e. 9.73% of available time.
which is 9.73% * 50 (hours/week) * 5 (# of workers) = 24.32 hours
Weekly loss = 24.32*$20 = $487
Note - Need more information for last part as image is not readable. However, as a thumb rule most efficient worker should be assigned to workstation with most idle time.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.