Duggan Company applies manufacturing overhead to jobs on the basis of machine ho
ID: 2377980 • Letter: D
Question
Duggan Company applies manufacturing overhead to jobs on the basis of machine hours used. Overhead costs are expected to total $337,770 for the year, and machine usage is estimated at 125,100 hours.
For the year, $357,866 of overhead costs are incurred and 130,900 hours are used.
Compute the manufacturing overhead rate for the year. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 1.25.)
Manufacturing overhead rate: $2.70 per machine hour
What is the amount of under- or overapplied overhead at December 31?
A) Manufacturing Overhead: $ ______
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Manufacturing Overhead Rate = 337770/125100 = 2.70 per hour
Amount of Overhead Underapplied = 357866 - 2.70*130900 = 4436
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.