Giles Inc. manufactures high quality golfing equipment. Giles assigns overhead t
ID: 2388843 • Letter: G
Question
Giles Inc. manufactures high quality golfing equipment. Giles assigns overhead to products based on machine hours. At the beginning of the current year, estimated overhead costs were $500,000 and estimated machine hours were 50,000. During the year, 54,000 machine hours were actually used. By the end of the year, actual overhead costs were calculated to be $529,200.What was the predetermined overhead rate?
Answer
a. $0.10 per machine hour
b. $9.80 per machine hour
c. $10.58 per machine hour
d. $10.00 per machine hour
3 points
Question 54
Refer to the Giles Inc. information above. How much total overhead was applied to products during the year?
Answer
a.
$571,536
b.
$540,000
c. $490,000
d. $529,200
3 points
Question 55
Refer to the Giles Inc. information above. By how much was overhead over- or underapplied for the year?
Answer
a. $39,200 underapplied
b. $29,200 underapplied
c. $10,800 overapplied
d. $42,336 overapplied
Explanation / Answer
Predetermined Rate = Budgeted Overhead / Budgeted Hours
= 500000/50000
= $10/ hr
Answer is (d)
Overhead Charged = Predetermined Rate X actualHours
= $10 X 54000 = $ 540000
Answer is (b)
Overhead over applied = Overhead Charged - Actual Overhead
= $540000- $529200
= $10800
Answer is (c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.