Empire Machinery acquired a new machine on January 1, 2006 at a cost of $50,000,
ID: 2389366 • Letter: E
Question
Empire Machinery acquired a new machine on January 1, 2006 at a cost of $50,000, which was estimated to have a useful life of 10 years, and a salvage value of $20,000. Straight-line depreciation was used. On January 1, 2012, management decided that the estimate of useful life had been too long and that the machinery would have to be retired after two more years, that is, at the end of the eighth year of service, but would retain its original salvage value. Under this revised estimate, calculate the depreciation expense for the seventh year of use.Answer
A. $10,000
B. $ 6,250
C. $ 5,000
D. $ 6,000
Explanation / Answer
depreciation =50000-20000/10=$3000 every year
written down value on 1 jan 2012=50000-(3000*6)
50000-18000=32000
depreciation for 2012=32000-20000/2=6000
A. $10,000
B. $ 6,250
C. $ 5,000
D. $ 6,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.