Emmett Enterprises received a special order for 300 units of its product at a sp
ID: 2554654 • Letter: E
Question
Emmett Enterprises received a special order for 300 units of its product at a special price of $250 per unit. The buyer has also requested an upgrade in the quality of direct materials which will increase direct material costs by $10 per unit and required a new tool that has a one-time cost of $10,000. Sanchez Enterprises has the capacity to manufacture this product without impacting its normal production. The product mnormally sells for $300 per unit and has the following per unit manufacturing costs:
Direct Materials $ 75
Direct Labor 50
Variable Manufacturing Overhead 35
Fixed Manufacturing Overhead 70
Should Sanchez Enterprises accept the special order? Support your answer by showing your calculations by determining how much Sanchez Enterprises’ income will change if they accept the special order?
Explanation / Answer
Sales revenues from special order = 300 units * 250 per unit = 75,000
Relavent costs = Direct materials + Direct labour + Variable manufacturing overhead + Cost of the new tool
= [(75+10)*300] + (50*300) + (35*300) + 10,000
= 25,500 + 15,000 + 10,500 + 10,000
= 61,000
Sanchez Enterprises should accept the special order.
Income from special order = Revenues - Relavent costs
= 75,000 - 61,000
= 14,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.