Clemmens Company applies overhead based on direct labor cost. Estimated overhead
ID: 2395100 • Letter: C
Question
Clemmens Company applies overhead based on direct labor cost. Estimated overhead and direct labor costs for the year were $121,500 and $125,900, respectively. During the year, actual overhead was $108,300 and actual direct labor cost was $112,500. The entry to close the over- or underapplied overhead at year-end assuming an immaterial amount, would include (Round predetermined overhead rate to nearest whole percentage): O A credit to Factory Overhead for $825 O A debit to Work in Process Inventory for $825 A debit to Cost of Goods Sold for $825 O A credit to Finished Goods Inventory for $825 OA credit to Cost of Goods Sold for $825Explanation / Answer
Solution: Option(e) is correct i.e. A credit to Cost of Goods Sold for $825.
Explanation:
Predetermined overhead rate;
= (121500*100)/125900 = 97% (approx)
Overhead Applied = DLC*97% = 112500*97%
= $109,125
Therefore, Applied - Actual = 109125 - 108300
= $825 (overapplied)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.