Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Clemmens Company applies overhead based on direct labor cost. Estimated overhead

ID: 2459802 • Letter: C

Question

Clemmens Company applies overhead based on direct labor cost. Estimated overhead and direct labor costs for the year were $115,500 and $125,300, respectively. During the year, actual overhead was $107,700 and actual direct labor cost was $118,000. The entry to close the over- or underapplied overhead at year-end, assuming an immaterial amount, would include (Round predetermined overhead rate to nearest whole percentage.): A credit to Factory Overhead for $860. A credit to Cost of Goods Sold for $860. A credit to Finished Goods Inventory for $860. A debit to Cost of Goods Sold for $860. A debit to Work in Process Inventory for $860.

Explanation / Answer

Overhead cost rate as % direct labor:

= $115,500/$125,300

= 92.18%

Applied overheads:

= $118,000×92.18%

= $108,772

Over applied overheads = $108,772-$107,700 = $1,072

Credit to Cost of Goods Sold for $860 is correct option

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote