Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can an expert check my work please: Johnson Technology, Inc. purchased factory e

ID: 2409117 • Letter: C

Question

Can an expert check my work please:

Johnson Technology, Inc. purchased factory equipment on January 1, 2016 for $60,000. The equipment has an estimated life of five years and an estimated residual value of $6,000. The company has also estimated that the equipment will produce 40,000 units over its useful life.

What is the depreciation and book value at the end of year 1 using the straight-line depreciation method?

             Depreciation =(Acquisition Cost-Residual Value)/Life

                                  =($60,000-$6000)/5=$10,800

                                 = ($60,00-$10,800=$49,200

What is the depreciation and book value at the end of year 1 using the double-declining balance method?

Year 1Depreciation using DDB= 1/5 x2 x $60,000=$12,000

                             Depreciation=Beginning Book Value x Rate

                                                 =$60,000 x40%

                                                 =$24,000                                                      

                                                                 =($60,000-$24,000)x 40%

                                                                 = $14,400

If 10,000 units are produced in year 1, what is the depreciation and book value at the end of year 1 using the units-of-production method?

             Depreciation per unit=(Acquisition Cost-Residual Value)/Life in Units

                                               =($60,000-$6000)/40,000

                                               = $1.35

            Annual Depreciation   =Depreciation per Unit x Units Produced in 2016

                                               =$1.35 per unit x 10,000 units

                                               =$13,500

Explanation / Answer

Your working for depreciation and book value at end of year 1 under straight line method and units of production method are correct.  

Depreciation using double declining method is correct. But Book value at end of year 1 is 36,000

=Purchase cost - depreciation for year 1

=60000 - 24000 = $36,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote