The Diamond Freight Company has been offered a seven-year contract to haul munit
ID: 2414964 • Letter: T
Question
The Diamond Freight Company has been offered a seven-year contract to haul munitions for the government. Because this contract would represent new business, the company would have to purchase several new heavy-duty trucks at a cost of $350,000 if the contract were accepted. Other data relating to the contract follow:
Annual net cash receipts (before taxes) from the contract $105,000
Salvage value of the trucks at termination of the contract $18,000
The trucks will have a useful life of seven years. To raise money to assist in the purchase of the new trucks, the company will sell several old, fully depreciated trucks for a total selling price of $16,000. The company requires a 16% after-tax return on all equipment purchases. The tax rate is 30%. For tax purposes, the company computes depreciation deductions assuming zero salvage value and using straight-line depreciation on the full cost of the trucks ($350,000). The new trucks would be depreciated over the seven year life.
(a) Compute the net present value of this investment opportunity.
Comment
(b) Compute the internal rate of return of this investment opportunity.Explanation / Answer
Hi, If you like my answer rate me first...that way only I can earn points. Thanks Annual net cash receipts (before taxes) from the contract = $105,000 Annual depreciation = $350000/7 = $50000 Annual net income (before taxes) from the contract = ($105,000 - $ 50000)* ( 1-30%) = $55000 *(1-30%) = $38500 Annual net cash receipts (after taxes) from the contract = $38500 + $50000 = $88,500 Initial = -$350000 + $16000 = -$334000 Year 1-7 = $88500 Year 7 = $18000 So NPV at I = 16% = $29,782 IRR = 18.924% Yes the firm should accept the contract
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.