Company issues $4,000,000, 6%, 5-year bonds dated January 1, 2017 on January 1,
ID: 2416687 • Letter: C
Question
Company issues $4,000,000, 6%, 5-year bonds dated January 1, 2017 on January 1, 2017. The bonds pay interest semiannually on June 30 and December 31. The bonds are issued to yield 5%. What are the proceeds from the bond issue?
2.5%
3.0%
5.0%
6.0%
Present value of a single sum for 5 periods
.88385
.86261
.78353
.74726
Present value of a single sum for 10 periods
.78120
.74409
.61391
.55839
Present value of an annuity for 5 periods
4.64583
4.57971
4.32948
4.21236
Present value of an annuity for 10 periods
8.75206
8.53020
7.72173
7.36009
2.5%
3.0%
5.0%
6.0%
Present value of a single sum for 5 periods
.88385
.86261
.78353
.74726
Present value of a single sum for 10 periods
.78120
.74409
.61391
.55839
Present value of an annuity for 5 periods
4.64583
4.57971
4.32948
4.21236
Present value of an annuity for 10 periods
8.75206
8.53020
7.72173
7.36009
Explanation / Answer
semiannual interest = 4000000*.06*6/12= 120,000
Years to maturity = 5*2 = 10 semiannual months
Semiannual yield = 5 *6/12 = 2.5%
Proceeds = (INterest * PVAF@2.5%,10) +( Face value * PVF@2.5%,10)
= (120000 * 8.75206 ) +(4,000,000 * .78120)
= 1050247.2+ 3124800
= $ 4,175,047.20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.