Company issues 5%, 5-year bonds with a par value of $1,000,000 and semiannual in
ID: 2560576 • Letter: C
Question
Company issues 5%, 5-year bonds with a par value of $1,000,000 and semiannual interest payments. On the issue date, the annual market rate for these bonds is 6%. What is the bond's issue (selling) price, assuming the following factors:
n=
i=
Present Value of an Annuity
Present value of $1
5
5
%
4.3295
0.7835
10
3
%
8.7521
0.7812
5
6
%
4.2124
0.7473
10
3
%
8.5302
0.7441
A) $957,355
B) $1,000,000
C) $1,250,000
D) $786,745
E) $1,213,255
n=
i=
Present Value of an Annuity
Present value of $1
5
5
%
4.3295
0.7835
10
3
%
8.7521
0.7812
5
6
%
4.2124
0.7473
10
3
%
8.5302
0.7441
Explanation / Answer
A.$957,355.
bonds selling price = present value of annuity factor *(interest payments) + present value factor *(face value)
here,
relevant present value of annuity factor will be => 6% / 2 =>3%.....(since we have semi annual payment of interest)
and 5 year * 2 semi annual periods =>10 semi annual periods.
=> i=3% and n=10 , present value of annuity factor = 8.5302.
interest payment = face value of bonds * (stated rate) *(6/12)
=> $1,000,000 * 5% *(6/12)
=>$25,000..
present value factor will be =3% for 10th period =>0.7441
maturity value = $1,000,000.
now,
price of bond = (8.5302)*($25,000) + (0.7441) *($1,000,000)
=>$213,255 + $744,100
=>$957,355.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.