Hunter Corporation holds 80 percent of the voting shares of Moss Company. On Jan
ID: 2418628 • Letter: H
Question
Hunter Corporation holds 80 percent of the voting shares of Moss Company. On January 1, 20X8, Moss purchased $100,000 par value 12 percent first mortgage bonds of Hunter from Cruse for $115,000. Hunter originally issued the bonds to Cruse on January 1, 20X6, for $110,000. The bonds have an 8-year maturity from the date of issue. Moss reported net income of $65,000 for 20X8, and Hunter reported income (excluding income from ownership of Moss's stock) of $90,000. Based on the information given, what amount of interest expense does Hunter record annually?
Explanation / Answer
Calclation of interest expenses :
Premium on bond = 115000 - 100000
= 15000
Annual amortization of premium = 15000/8 = 1875
Coupon payment = 100000 x 12% = 12000
Toal interest expense = 12000 + 1875
= $13875
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.