Complete the below table to calculate the price of a $1.5 million bond issue und
ID: 2419155 • Letter: C
Question
Complete the below table to calculate the price of a $1.5 million bond issue under each of the following independent assumptions 1)Maturity 15 years, interest paid semiannually, stated rate 10%, effective (market) rate 12% 2) Maturity 5 years, interest paid semiannually, stated rate 12%, effective (market) rate 10% 3) Maturity 10 years, interest paid semiannually, stated rate 12%, effective (market) rate 10% 4) Maturity 10 years, interest paid semiannually, stated rate 12%, effective (market) rate 12%
Explanation / Answer
Answer 1 Price of Bond
Interest $ *75000 * 13.765 = 1032375
Principal $ 1500000*0.174 = 261000
Price of Bonds = $ 1293375
* interest = 1500000*10% = $ 150000, paid semi annually $ 75000
Ordinary annuity $ 1, n=30, i = 6 % = 13.765
Present value $ 1, n=30, I = 6% = 0.174
Answer 2 :
Price of Bond
Interest $ *90000 * 7.722 = 694980
Principal $ 1500000*0.614 = 921000
Price of Bonds = $ 1615980
* interest = 1500000*12% = $ 180000, paid semi annually $ 90000
Ordinary annuity $ 1, n=10, i = 5 % = 7.722
Present value $ 1, n=10, I = 5% = 0.614
Answer 3 :
Price of Bond
Interest $ *90000 * 12.462 = 1121580
Principal $ 1500000*0.377 = 565500
Price of Bonds = $ 1687080
* interest = 1500000*12% = $ 180000, paid semi annually $ 90000
Ordinary annuity $ 1, n=20, i = 5 % = 12.462
Present value $ 1, n=20, I = 5% = 0.377
Answer 4 :
Price of Bond
Interest $ *90000 * 11.470 = 1032300
Principal $ 1500000*0.312 = 468000
Price of Bonds = $ 1500300
* interest = 1500000*12% = $ 180000, paid semi annually $ 90000
Ordinary annuity $ 1, n=20, i = 6 % = 11.470
Present value $ 1, n=20, I = 6% = 0.312
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.