Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chen Company completed the following transactions and events involving its deliv

ID: 2419863 • Letter: C

Question

Chen Company completed the following transactions and events involving its delivery trucks.

  

2010

Jan.

1

Paid $22,015 cash plus $1,635 in sales tax for a new delivery truck estimated to have a five-year life and a $2,150 salvage value. Delivery truck costs are recorded in the Trucks account.

Dec.

31

Recorded annual straight-line depreciation on the truck.

  

2011

Dec.

31

Due to new information obtained earlier in the year, the truck’s estimated useful life was changed from five to four years, and the estimated salvage value was increased to $2,700. Recorded annual straight-line depreciation on the truck.

  

2012

Dec.

31

Recorded annual straight-line depreciation on the truck.

Dec.

31

Sold the truck for $5,500 cash.

  

Required:

Prepare journal entries to record these transactions and events in the given order. (Round your intermediate calculations and final answers to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response.)

  

Date

General Journal

Debit

Credit

Chen Company completed the following transactions and events involving its delivery trucks.

Explanation / Answer

Journal Entries:

Date

General Journal

Debit

Credit

Jan 1 2010

Truck a/c (22015 + 1635) Dr

     To Cash a/c

[Truck Purchased on payment]

23650

23650

Dec 31 2010

Depreciation a/c ((23650 - 2150) / 5)              Dr

     To Truck a/c

[Depreciation recorded for the first year]

4300

4300

Dec 31 2011

Depreciation a/c Dr

    To Truck a/c

[Depreciation recorded for the Second year]

5550

5550

Dec 31 2012

Depreciation a/c Dr

    To Truck a/c

[Depreciation recorded for the Third year]

5550

5550

Cash a/c Dr

Loss on Sale of Truck a/c Dr

     To Truck a/c

[Sale of Truck for $5500]

5500

2750

8250

Truck Value as on Jan 1 2010 = Purchase Price + Sales Tax = 22015 + 1635 = $23650

Depreciation for the first year:

Depreciable Value = (Truck Value – Salvage Value) / Estimated Life

= (23650 - 2150) / 5

= 21500 / 5

= $4300

Depreciation for the Second Year:

Remaining Useful Life = Revised Useful Life – Expired Life

= 4-1 = 3 years

Book Value at the end of first year = Truck Value – Depreciation

= 23650 – 4300

= $19350

Revised Depreciable Value = Book Value at the end of first year – New Salvage Value

= 19350 – 2700

= 16650

Depreciation from the Second year

= Depreciable Value / Remaining useful life

= 16650 / 3

= 5550

Book Value at the end of third year

= Truck Value – Depreciation for the three years

= 23650 – (4300 + 5550 + 5550)

= 23650 – 15400

= 8250

Sale Value = 5500

Loss on Sale of Asset = 8250 – 5500 = 2750

Date

General Journal

Debit

Credit

Jan 1 2010

Truck a/c (22015 + 1635) Dr

     To Cash a/c

[Truck Purchased on payment]

23650

23650

Dec 31 2010

Depreciation a/c ((23650 - 2150) / 5)              Dr

     To Truck a/c

[Depreciation recorded for the first year]

4300

4300

Dec 31 2011

Depreciation a/c Dr

    To Truck a/c

[Depreciation recorded for the Second year]

5550

5550

Dec 31 2012

Depreciation a/c Dr

    To Truck a/c

[Depreciation recorded for the Third year]

5550

5550

Cash a/c Dr

Loss on Sale of Truck a/c Dr

     To Truck a/c

[Sale of Truck for $5500]

5500

2750

8250

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote