QUESTION 1 A company had no office supplies at the beginning of the year. During
ID: 2420115 • Letter: Q
Question
QUESTION 1 A company had no office supplies at the beginning of the year. During the year, the company purchased $370 worth of office supplies. On December $135 worth of office supplies remained How much should the company report as office supplies expense for the year? $135 $185 $505 QUESTION 2 A company's balance sheet shows: cash $24,600, accounts receivable $17.300, office equipment $53.250, and accounts payable $18,300. What is the amount of equity? $18,300 $29,650 $76,850 $95,150 $113,450 QUESTION 3 During the month February, Company had cash recepts of $9.900 and cash disbursements of The February balance $2.600, What was the January 31 beginning cash balance? $1,100 o $1,500 $4,100 $5,600 1 points 2 points 2 pointsExplanation / Answer
Answer 1
Office supplies expense = Opening stock + Purchases - Closing Stock
= 0 + $ 370 - $ 135
= $ 235
So, option C is the correct option.
Answer 2
Equity = Assets - Liabilities
= $ 24,600 + $ 17,300 + $ 53,250 - $ 18,300
= $ 76,850
So, option C is the correct option.
Answer 3
Closing Cash = Opening cash + Receipts - Payments
So, $ 2,600 = Opening Cash + $ 9,900 - $ 11,400
So, opening Cash = $ 2,600 + $ 1,500
= $ 4,100
So, option C is the correct option.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.