c) Variable costs Markup to cover fixed costs ($310,400/$580,000) x $24 Markup t
ID: 2420608 • Letter: C
Question
c)
Variable costs
Markup to cover fixed costs ($310,400/$580,000) x $24
Markup to provide for a profit ($200,000/$580,000) x $24
$24.00
12.84
8.28
Suggest selling price
$45.12
Any price in excess of $24 increases short-run profits. However, all products must have an average markup of 53.5 percent ($310,400 / $580,000) if Comtel is to remain profitable in the long run. Using this guideline, the suggested markup is at least $12.84 To achieve target profits, all products must have an additional average markup of 34.5 percent ($200,000 / $580,000). Using this guideline, the suggested additional markup is $8.28.
Variable costs
Markup to cover fixed costs ($310,400/$580,000) x $24
Markup to provide for a profit ($200,000/$580,000) x $24
$24.00
12.84
8.28
Suggest selling price
$45.12
Explanation / Answer
Soluton:
(A). Markup Percentage Caluculation:
Markup Percentage = $ 3,10,400 / $ 5,80,000
= 53.5 %
(B). Murkup Variable Cost :
Murkup Variable Cost = $ 24
(C). Use Variable Cost Markup Caluculate Suggested Selling Price Flash Drive:
= $ 45.12 / $ 4
= $ 11.28
(D).
Variable costs
Markup to cover fixed costs ($310,400/$580,000) x $24
Markup to provide for a profit ($200,000/$580,000) x $24
$24.00
12.84
8.28
Suggest selling price
$45.12
Markup Percentage = Fixed Cost / Total Variable Cost * 100Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.