New New Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the stor
ID: 2426689 • Letter: N
Question
New New Corporation is a wholesaler of industrial goods. Data regarding the store's operations follow:
-Sales are budgeted at $390,000 for November, $360,000 for December, and $340,000 for January.
-Collections are expected to be 85% in the month of sale, 10% in the month following the sale, and 5% uncollectible.
-The cost of goods sold is 80% of sales.
-The company purchases 40% of its merchandise in the month prior to the month of sale and 60% in the month of sale. Payment for merchandise is made in the month following the purchase.
-The November beginning balance in the accounts receivable account is $77,000.
-The November beginning balance in the accounts payable account is $320,000.
1. Please Prepare a schedule of expected cash collections for November and December.
2. Please Prepare a merchandise purchases budget for November and December.
Explanation / Answer
1. schedule of expected cash collections for November and December :
November December
85% of sale in the sales month 390000*85% 360000 *85%
= 331500 =306000
opening debit balance 77000
10% of sale in the following month 390000 *10%
= - = 39000
$408500 $345000
Note:- November'smonth total cash received
= opening receivable balance + sale - uncollectible amount - ending recievable balance
= 77000 + 390000 - (5% * 390000) - (10 % * 390000)
= 467000 - 19500-39000
= 408500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.