A company biu A company biu Part B (Ch. 7-9) Saved Help Save&Exit; Rodriguez Com
ID: 2429855 • Letter: A
Question
A company biu A company biu Part B (Ch. 7-9) Saved Help Save&Exit; Rodriguez Company pays $335,000 for real estate plus $17755 in closing costs. The real estate consists of land appraised at $235,000; land improvements appraised at $70,500, and a building appralsed at $164500. Required: 1. Allocate the total cost among the three purchased assets 2. Prepare the journal entry to record the purchase. Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Prepare the journal entry to record the purchase. (Round your answers to 2 decimal places.) View transaction list Journal entry worksheet Record the costs of lump-sum purchase. Note: Enter debits before credits. Prev 1 of 14 Next >Explanation / Answer
1 Appraised Value % of Total appraised value X Total cost of acquisition = Apportioned cost Land $ 2,35,000.00 50% X $ 3,52,755.00 = $ 1,76,377.50 Land improvements $ 70,500.00 15% X $ 3,52,755.00 = $ 52,913.25 Buildings $ 1,64,500.00 35% X $ 3,52,755.00 = $ 1,23,464.25 Totals $ 4,70,000.00 $ 3,52,755.00 For % of Total appraised value = Take the cost and divide it by total value i.e $2,35,000/$4,70,000 X 100 = 50% Calculation of Total cost of Acquisition: Purchase price = $ 3,35,000.00 Add: Closing cost = $ 17,755.00 Total cost of acquisition = $ 3,52,755.00 2 Account Titles and Explainations Debit Credit Land $ 1,76,377.50 Land improvements $ 52,913.25 Buildings $ 1,23,464.25 Cash $ 3,52,755.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.