Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Gorman group issued 900000 of 13% bonds on june 30 2006.The bonds were dated

ID: 2433969 • Letter: T

Question

The Gorman group issued 900000 of 13% bonds on june 30 2006.The bonds were dated on june 30 and mature on june 30 2026 20years. The market yield for bonds of similar risk and matuirty is12% interest is paid semiannually on dec 31 and june 30. 1. determine price of the bonds at june 30 2006. Interest=? Principal=? Present value of the bonds=? 2. Prepare the journal entry to record their issuance by thegorman group on june 30 2006 _________                   __________         _________                ___________         __________              ___________ 3. Prepare the journal entry to record interest on dec 31 2006at the effective rate __________          _________ __________           __________         ___________              ___________ 4. prepare the journal entry to record on june 30 2007 at theeffective rate __________       __________ ___________      __________        ___________        _________ The Gorman group issued 900000 of 13% bonds on june 30 2006.The bonds were dated on june 30 and mature on june 30 2026 20years. The market yield for bonds of similar risk and matuirty is12% interest is paid semiannually on dec 31 and june 30. 1. determine price of the bonds at june 30 2006. Interest=? Principal=? Present value of the bonds=? 2. Prepare the journal entry to record their issuance by thegorman group on june 30 2006 _________                   __________         _________                ___________         __________              ___________ 3. Prepare the journal entry to record interest on dec 31 2006at the effective rate __________          _________ __________           __________         ___________              ___________ 4. prepare the journal entry to record on june 30 2007 at theeffective rate __________       __________ ___________      __________        ___________        _________

Explanation / Answer

Interest is 58,500 (semiannual with 6.5% interest) PVA = 58,500 * 15.046 (annuity factor, 40 periods, 6%, market yieldis 12% per annual)          = 880,208 PV = 900,000* 1 / (1+0.06)40       = 87,500 Total PV = 880,208 + 87,500               = 967,708 June 30 2006      Cash                                           967,708                                  Premium on BondPayable                           67,708                                  BondPayable                                            900,000 Dec 31 2006      InterestExpense                            58,062                          Premium on BondPayable                  438                                   Cash                                                        58,500 Cash payment = 900,000 * 6.5 % Interest Expense = Book Value * 6%                          = 967,708 * 6% Book Value after interest payment = 967,708 - 438 = 967,270 Jun 30 2007      InterestExpense                            58,036                          Premium on BondPayable                 464                                   Cash                                                        58,500 Cash payment = 900,000 * 6.5 % Interest Expense = Book Value * 6%                          = 967,270 * 6% Book Value after interest payment = 967,270 - 464 = 966,806

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote