9) Make or Buy Decision: Cutler Company currently buys 30,000 units of a part us
ID: 2448770 • Letter: 9
Question
9) Make or Buy Decision: Cutler Company currently buys 30,000 units of a part used to manufacture its product at $76 per unit. The supplier recently informed Cutler Company that a 20 percent increase will take effect next year. Cutler has some additional space and could produce the units for the following per-unit costs (based on 30,000 units): If Cutler purchases the units from the supplier, Cutler can rent out the plant for $40,000 per year. Should Cutler Company buy the part externally or make it internally? Use differential analysis to support your answer. (5Pts.)Explanation / Answer
1)Cutler can rent out the part internally, because it only the cost of 2,400,000 (32+24+24=80 per unit *30,000)
=$2,400,000
If cutler buy the part externally cost is huge
Currently it cost of $76 but supplier said in future it will increase to 20% =15.2 +$76=$91.20 per unit * 30,000 unit=$2,736,000 -$40,000(income as rent out the plant)
Internally = $2,400,000 (best option) less cost
Externally = $2,696,000
_____________________________________________________________________________________________
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.