You have two investment opportunities. One will have a 12.0% rate of return on a
ID: 2453237 • Letter: Y
Question
You have two investment opportunities. One will have a 12.0% rate of return on an investment of $540; the other will have an 15.0% rate of return on principal of $800. You would like to take advantage of the higher yielding investment but have only $540 available.
What is the maximum rate of interest that you would pay to borrow the $260 needed to take advantage of the higher yield? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Required:What is the maximum rate of interest that you would pay to borrow the $260 needed to take advantage of the higher yield? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Return on First Investment = $ 540 * 12% = $ 64.80
Return on second investment = 800 * 15% = 120
so Increase in returndue to investment of more 260 in second investment = 120-64.80 =$ 55.20
Maximum rate to pay = return /investment
= 55.20 /260
= .2123 or 21.23%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.