A company has developed the following standard cost data based on a denominator
ID: 2467851 • Letter: A
Question
A company has developed the following standard cost data based on a denominator volume of 60,000 direct labor hours (DLHs), which is 75% of the firm's capacity. Budgeted fixed overhead is $360,000 and budgeted variable overhead is $180,000 at this level of activity.
Direct material (3 lbs at $2.00/lb) $6.00
Direct labor (0.5 hrs at $8.00/hr) $4.00
Factory overhead (0.5 hrs at $9.00/hr) $4.50
Total standard cost per unit $14.50
During the last period, the company used 48,000 DLHs to produce 128,000 units. It incurred the following manufacturing costs:
Actual cost incurred:
Direct material (380,000 lbs) $779,000
Direct labor (63,000 hrs) $507,150
Variable overhead $220,000
Fixed overhead $365,000
Required:
a. compute Variable overhead variances
b. compute Fixed Overhead Variances
Explanation / Answer
a) Variable overhead variance
Variable overhead = $ 220000
Direct Labour hours 48000
Variable overhead per hour = $ 220000/48000 = $ 4.58 per hour
Variable overhead rate variance = ($ 4.58- $ 3) X 48000 = $ 76000 U
Variable overhead efficieny variance = ( (220000/128000)- (180000/60000) X 128000 = $ 164000 F
Fixed overhead variance= $ 365000- $ 360000= $ 5000 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.