A company has earnings per share net income of $890,000; its weighted-average co
ID: 2507912 • Letter: A
Question
A company has earnings per share net income of $890,000; its weighted-average common shares outstanding are 178,000. Its dividend per share is $1.05, its market price per share is $100, and its book value per share is $94.00. Its price-earnings ratio equals
A company has earnings per share net income of $890,000; its weighted-average common shares outstanding are 178,000. Its dividend per share is $1.05, its market price per share is $100, and its book value per share is $94.00. Its price-earnings ratio equals
Explanation / Answer
Calculated as: price-earnings ratio equals
Market Value per Share
Earnings per Share (EPS)
EPS = 890,000/178,000= 5
price-earnings ratio =100/5= 20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.