After evaluating Null Company’s manufacturing process, management decides to est
ID: 2468391 • Letter: A
Question
After evaluating Null Company’s manufacturing process, management decides to establish standards of 2 hours of direct labor per unit of product and $15.30 per hour for the labor rate. During October, the company uses 11,100 hours of direct labor at a $172,050 total cost to produce 5,900 units of product. In November, the company uses 22,300 hours of direct labor at a $347,880 total cost to produce 6,300 units of product.
Compute the rate variance, the efficiency variance, and the total direct labor cost variance for each of these two months.
After evaluating Null Company’s manufacturing process, management decides to establish standards of 2 hours of direct labor per unit of product and $15.30 per hour for the labor rate. During October, the company uses 11,100 hours of direct labor at a $172,050 total cost to produce 5,900 units of product. In November, the company uses 22,300 hours of direct labor at a $347,880 total cost to produce 6,300 units of product.
Explanation / Answer
Particulars Standard Actual Hours Rate amount Hours Rate amount Labour - October 11,800.00 15.30 180,540.00 11,100.00 15.50 172,050.00 Labour - November 12,600.00 15.30 192,780.00 22,300.00 15.60 347,880.00 Labour Required - Oct = 5900*2 11,800.00 Labour Required - Nov = 6300*2 12,600.00 October DLRV= (SR-AR)AH DLRV= (15.30-15.50)11,100 DLRV= 2,220 U DLEV = (SH-AH)SR DLEV = (11,800-11,100)15.30 DLEV = 10,710 F November DLRV= (SR-AR)AH DLRV= (15.30-15.60)22,300 DLRV= 6,690 U DLEV = (SH-AH)SR DLEV = (12,600-22,300)15.30 DLEV = 148,410 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.