8. 100 points 8. value 1.00 points The management of Urbine Corporation is consi
ID: 2472835 • Letter: 8
Question
8. 100 points 8. value 1.00 points The management of Urbine Corporation is considering the purchase of a machine that would cost $300,000 would last for 6 years, and would have no salvage value. The machine would reduce labor and other costs by $60,000 per year. The company requires a minimum pretax return of 12% on all investment projects. (Ignore income taxes in this problem.) Click here to view Exhibit 138-1 and Exhibit 13B-2 to determine the appropriate discount factorís) using ables The net present value of the proposed project is closest to: (Round discount factor(s) to 3 decimal places, intermediate and final answers to the nearest dollar amount) O -$53,340 O -$3,340 O-$78690 O -$78,690 -$27,990 O -$27990Explanation / Answer
8.NPV
=-300000+60000(1-(1+.12)^-6)/.12
=300000+60000(4.111)
=53340
9. NPV
=-210000+38000(1-(1+.11)^-9)/.11+28000(1+.11)^-9
=-210000+38000(5.537)+28000(.391)
=11354
10.
a.
Project x=-26000+7000(1-(1+.12)^-6)/.12
=-26000+7000(4.111)
=-26000+28777
=2777
Project y=-26000+50000(1+.12)^-6
=-26000+50000(.507)
=-26000+25350
=-650
Alternative x should b selected
b.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.