8. 10/20 points | Previous Answers My Notes Consider the following equilibrium:
ID: 540101 • Letter: 8
Question
8. 10/20 points | Previous Answers My Notes Consider the following equilibrium: 2NOBr(g) -2N0(g) + Br2(g) An equilibrium mixture is 0.104 M NOBr, 0.399 M NO, and 0.204 M Br2 a) What is the value of Kc at the temperature of the above concentrations? Kc = 3.00 b) How many moles/liter of NOBr must be added to the above equilibrium mixture to produce an equilibrium mixture that is 0.418 M Br2? 292 mol/L NOBr must be added C) If the temperature is 380 K, what is the value of Kp? Kp = 93.59 atm d) what is the value of Go at 380 K? AGo=-14339.9 Xk)Explanation / Answer
2NOBr(g) <----> 2NO(g) + Br2(g)
a) Kc = [NO]^2[Br2]/[NOBr]^2
= 0.399^2*0.204/0.104^2
= 3
b)
concentration Br2 increased = 0.418-0.204 = 0.214 M
so that,
concentration of NO increased to 0.399+2*0.214 = 0.827 M
Kc = [NO]^2[Br2]/[NOBr]^2
3 = 0.827^2*0.418/((0.104+x)-2*0.214)^2
x = concentration of NOBr must add = 0.6327 M
c)
Dn = np -nR
= 3-2 = 1
Kp = Kc*(RT)^Dn
= 3*(0.0821*380)^1
= 93.594
d) DG = - RTlnKp
= - 8.314*380ln93.59
= -14339.9 joule
= -14.34 kj
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.