A state government is considering construction of a flood control dike having a
ID: 2474897 • Letter: A
Question
A state government is considering construction of a flood control dike having a life span of 15 years. History indicates that a flood occurs every five years and causes $600,000 in damages, on average. If the State uses an MARR of 12% per year, and expects every public works project of have a B/C ratio of at least 1.0, then what is the maximum investment that will he allowed for the dike? Assume that the flood occurs in the middle of each five-year period. $643,000 $854,000 $1,441,000 $1,800,000Explanation / Answer
For B-C to equal 1:
AWB(12%)=AwC(12%)
AWB(12%) =$600000(F/P,12%,2.5)(A/F,12%,5)
=$126,776
PWB(12%)=$126776(P/A,12%,15)
=$843026
Select option b
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.