Callaghan Company is considering investing in two new vans that are expected to
ID: 2482124 • Letter: C
Question
Callaghan Company is considering investing in two new vans that are expected to generate combined cash inflows of $34,000 per year. The vans’ combined purchase price is $92,500. The expected life and salvage value of each are six years and $21,900, respectively. Callaghan has an average cost of capital of 16 percent. (PV of $1 and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.) Required a. Calculate the net present value of the investment opportunity. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Round intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.) b. Based on your answer in Requirement a, should the investment opportunity be accepted
Explanation / Answer
a..
Cash inflow for 1 to 6 years=34000
Additional cash flow in 6th year is the salvage value of 2 vans =21900+21900=43800
Npv
=(-92500)+34000[(1-(1+.16)^-6)/.16]+43800(1+.16)^-6
=-92500+34000(3.6847)+43800(.4104)
=50758.39
b.
Yes, accept the project because it has positive NPV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.