Callaghan Company is considering investing in two new vans that are expected to
ID: 2497581 • Letter: C
Question
Callaghan Company is considering investing in two new vans that are expected to generate combined cash inflows of $30,500 per year. The vans’ combined purchase price is $96,500. The expected life and salvage value of each are eight years and $20,200, respectively. Callaghan has an average cost of capital of 14 percent. (PV of $1 and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
Calculate the net present value of the investment opportunity. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Round intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
Callaghan Company is considering investing in two new vans that are expected to generate combined cash inflows of $30,500 per year. The vans’ combined purchase price is $96,500. The expected life and salvage value of each are eight years and $20,200, respectively. Callaghan has an average cost of capital of 14 percent. (PV of $1 and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
Explanation / Answer
(You have not posted the table of PV of S1 and PVA of S1 so i have calculated myself)
Present value of cash outflow i.e. initial investment = $96500
Calculation of present value of cash inflow
Year 1 to 8 = $30500 * 4.6389 = $141485.35
Year 8 = ($20200*2) * 0.3506 = $14164.24
Present value of cash inflow = ($141485.35 + $14164.24) = $155649.59
Net present value of the investment opportunity = $155649.59 - $96500 = $59149.59
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.