Dowan Company uses a predetermined overhead rate based on direct labor-hours to
ID: 2484551 • Letter: D
Question
Dowan Company uses a predetermined overhead rate based on direct labor-hours to apply manufacturing overhead to jobs. Last year Dowan Company incurred $187,200 in actual manufacturing overhead cost. The Manufacturing Overhead account showed that manufacturing overhead was overapplied by $12,600 for the year. If the predetermined overhead rate is $6.00 per direct labor-hour, how many hours did the company work during the year?
Select one:
a. 26,000 hours
b. 24,000 hours
c. 31,200 hours
d. 33,200 hours
Explanation / Answer
The correct answer = 33,300 hours. None of the options are correct. Please check figures uploaded.
Calculations:
Total overhead applied = 187200 + 12600 = 199800
Direct labor hours worked = total overhead applied/OH rate per hour = 199800/6 = 33,300 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.