A major pension fund is interested in purchasing Ted’s stock. The pension fund m
ID: 2487198 • Letter: A
Question
A major pension fund is interested in purchasing Ted’s stock. The pension fund manager has estimated Ted’s free cash flows for the next 4 years as follows: $3 million, $6 million, $10 million, and $15 million. After the 4th year, free cash flow is projected to grow at a constant 7%.
Ted’s WACC (discount rate) is 12%, the market value of its debt and preferred stock totals $60 million, and it has 10 million shares of common stock outstanding.
What is Ted’s enterprise value today? (4 marks)
What is an estimate of Ted’s price per share? (2 marks)
Explanation / Answer
EV = value of common stock + value of preferred equity +value of debt + minority interest - cash and investments.
value of common stock = present value of future cash flows discounted at 12%
The terminal value after year 4 is
=15*(1+7%)/(12%-7%)
=$321 mn
=(3mn/1.12^1)+(6/1.12^2)+(10/1.12^3)+(15/1.12^4)+321/1.12^4
=$228,113,611.52
Enterprise value=228,113,611.52+60mn=$288,113,611.52
price per share=Enterprise value/ no of shares
=288,113,611.52/(10*10^6)
=28.81
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.