Could someone tell me how to calculate this? Thanks A Bond Problem Renee is cons
ID: 2491617 • Letter: C
Question
Could someone tell me how to calculate this? Thanks
A Bond Problem Renee is considering the purchase of a bond. The bond has a $1,000 face value and a contractual interest rate of 6%. A bond investment results in two types of cash flows-the interest. Which is an annuity, and the repayment of principal, which is a lump sum when the bond matures. The cash flow sketch above shows the cash flows that Renee will receive. How much should Renee pay for this bond, assuming that she demands a rate of return of 6%? Round your answer to the nearest whole dollar.Explanation / Answer
Present value of the Bond = C * present value of annuity + Par value * present value of factor year
Par value = $1000
yearly coupon = $60
Yield ot maturity or Discount the annuity = 6%
Period = 3 years
As per formula =
Value of the Bond = 60 * PVIFA (6%, 3) + $1000 * PVIF (6%, 3) = 60 * 2.6730 + 1000 * 0.8396 = $999.98
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.