The general ledger account for Accounts Receivable shows a debit balance of $50,
ID: 2499214 • Letter: T
Question
The general ledger account for Accounts Receivable shows a debit balance of $50,000. Allowance for Uncollectible Accounts has a credit balance of $3,000. Net sales for the year were $500,000. In the past, 3 percent of sales have proved uncollectible, and an aging of accounts receivable resulted in an estimate of $20,000 of uncollectible accounts receivable.
Using the percentage of net sales method, the Allowance for Uncollectible Accounts balance (after adjustment) would be
Explanation / Answer
Accounts Receivable = 50000
Allowance for Uncollectible Accounts = 3000
Net sales = 500000
Using the percentage of net sales method,
Bad Debt Expenses = Net sales*3%
Bad Debt Expenses = 500000*3%
Bad Debt Expenses =15000
Allowance for Uncollectible Accounts (after adjustment) = Allowance for Uncollectible Accounts before adjustment + Bad Debt Expenses
Allowance for Uncollectible Accounts (after adjustment) = 3000+15000
Allowance for Uncollectible Accounts (after adjustment) = 18000
Answer
c. $18,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.