A company produces a single product that passes through two processes. The detai
ID: 2499472 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Answer:
Cost per unit = (Total process cost - Scrap value of normal loss) / (Inputs in process 1 - Normal loss)
= ($87,500 - $3,000) /(20,000 kgs - 3,000 kg) = $4.97 per kg
So the cost of total output = $18,500 * $4.97 = $91,945 (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.