On July 1, 2016, Gupta Corporation bought 25% of the outstanding common stock of
ID: 2502022 • Letter: O
Question
On July 1, 2016, Gupta Corporation bought 25% of the outstanding common stock of VB Company for $100 million cash. At the date of acquisition of the stock, VB’s net assets had a total fair value of $350 million and a book value of $220 million. Of the $130 million difference, $20 million was attributable to the appreciated value of inventory that was sold during the last half of 2016, $80 million was attributable to buildings that had a remaining depreciable life of 10 years, and $30 million related to equipment that had a remaining depreciable life of 5 years. Between July 1, 2016, and December 31, 2016, VB earned net income of $32 million and declared and paid cash dividends of $24 million. Record the amortization of the differential??? answer is not 8.5.
Explanation / Answer
Part:A
A: Price paid for investment by gupta corp.(25% share) = $100 million
B: Gupta's corp share of book value of net asset = $55 million ($220*25%)
C:Excess of purchase price = $45 million
D: Exess allocated to Inventory (20 million*25%) = $5 million
E: Exess allocated to Building (80 million*25%) = $20 million
F: Exess allocated to Equipment (30 million*25%) = $7.5 million
G: Goodwill = $12.5 million
Part B:
Amortization Schedule:
Items Differential Remaining useful life Amortization
Inventory $5 million Sold in same year Nil
Building $20 million 10 years $2 million
Equipment $7.5 million 5 years $1.5 million
Goodwill $12.5 million Not relevant Nil
Total $3.5 million
Jornal Entry
Equity income from VB company Dr $3.5 million (Amortization of differential)
Investment in VB comapny Cr $ 3.5 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.