Company manufactures ties. When 28,000 ties are produced, the costs per unit are
ID: 2502861 • Letter: C
Question
Company manufactures ties. When 28,000 ties are produced, the costs per unit are:
Direct materials $0.60 Direct manufacturing labor $3.00 Variable manufacturing overhead $1.20 Fixed manufacturing overhead $1.60 Variable selling $0.80 Fixed selling $1.13 The ties normally sell for $22 each. The company has received a special order for 2,000 ties at $8.00 per tie.
The company will incur an additional variable selling cost of $1.50 per unit with the special order. The
company has excess capacity.
Required:
Compute the amount by which the operating income would change if the order were accepted.
Explanation / Answer
COGS+Operating Cost = (0.6+3+1.20+0.80+1.50)*2000=7.1*2000
Sales=2000*8
Change in Operating Income =2000*(8-7.1)=1800
We dont consider the fixed components beacuse they wont change with additional units being produced
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.