Company has obtained the following data about a possible planned investment: Cos
ID: 2504154 • Letter: C
Question
Company has obtained the following data about a possible planned investment:
Cost $270,000
Terminal salvage value in 8 years $10,000
Additional annual revenues for 8 years $250,000
Additional annual cash expenses for 8 years $200,000
Estimated useful life in years 8
Minimum desired rate of return 10%
Present value of ordinary annuity, 10%, 8 periods 5.3349
Present value of one, 10%, 8 periods 0.4665
The company uses straight-line depreciation method. Ignore income taxes. Required:
A) Compute the net present value of the investment.
B) Compute the payback period.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Initial Investment = -270000
Annual Cash Inflows = (Additional Revenues - Additional Cash Expenses - Depreciation)*(1-Tax Rate) + Depreciation = (250000 - 200000 - (270000 - 10000)/8)*(1-0) + (270000-10000)/8 = 50000
NPV = -270000 + 67500*PVIFA(10%,8) + 50000*PVIF(10%,8) = -270000 + 50000*5.3349 + 10000*.4665 = 1410
Part B:
Payback Period
The total Investment of 270000 will get recovered as follows:
Year 1 Cash Inflow = 50000
Year 2 Cash Inflow = 50000
Year 3 Cash Inflow = 50000
Year 4 Cash Inflow = 50000
Year 5 Cash Inflow = 50000
and the balance value of 270000 - 250000 = 20000 between Year 4 and 5
Payback Period = 5 + 20000/(50000) = 5.4 Years
Since, the total initial investment 270000 with get recovered in full by the 5.4 th year, we will take the payback period as 5.4 Years
Payback Period = 5.4 Years
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.