Could someone please help me with this problem? Quillen Company is performing a
ID: 2503662 • Letter: C
Question
Could someone please help me with this problem?
Quillen Company is performing a post-audit of a project completed one year ago.
The initial estimates were that the project would cost $250,000, would have a useful life of 9 years, zero salvage value, and would result in net annual cash flows of $46,000 per year. Now that the investment has been in operation for 1 year, revised figures indicate that it actually cost $260,000, will have a useful life of 11 years, and will produce net annual cash flows of $39,000 per year. Evaluate the success of the project.
Assume a discount rate of 10%.
Explanation / Answer
Calculating Net Present Value of project in two cases:
NPV1 = -250000+46000*(P/A, 10%, 9) = -250000+ 46000*5.759 = $14,914
NPV2 = -260000+ 39000*(P/A, 10%, 11) = -260000+ 39000*6.495= - $6,695
Since NPV2 is less than NPV1 and also NPV2 is negative,
So project wasn't successful.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.