Could someone please help me with this problem: 7 grams of CaSO4 are added to 1L
ID: 686514 • Letter: C
Question
Could someone please help me with this problem: 7 grams of CaSO4 are added to 1L of water. What is theequilibrium concentration of [SO4]2- ? I'm not sure if I'm supposed to use Ksp or if I'm supposed toassume that the concentration of CaSO4 is the same as theconcentration of [SO4]2-... Could someone please help me with this problem: 7 grams of CaSO4 are added to 1L of water. What is theequilibrium concentration of [SO4]2- ? I'm not sure if I'm supposed to use Ksp or if I'm supposed toassume that the concentration of CaSO4 is the same as theconcentration of [SO4]2-...Explanation / Answer
Concentration means The number ofmoles of solute present in the 1L solution . thenumber of moles = Weight / moleculerweight weight of the solute is = 7grams Moleculer weight of the copper sulphate=159.61 g The number of moles of solute is = 7/136.14=0.0514 moles Concentration C= 0.0514mols / 1L = 0.0514 M CaSO4 (aq)<---------> Ca2+ (aq)+SO42- (aq) I(M) 0.44 0.0 0.0 C(M) -x +x +x E(M) 0.44-x +x +x Ksp=x2 9.1*10-6 =x2 x=(9.1*10-6) =0.003 M At equilibrium the concentration ofSO42- is 0.003 m 9.1*10-6 =x2 x=(9.1*10-6) =0.003 M At equilibrium the concentration ofSO42- is 0.003 m Here the concentration of CaSO4 is notequal to concentration of SO42- because the solubility product is very low .So itcannot dissociate completely .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.