Hennings Travel Company specializes in the production of travel items, (clocks,
ID: 2503720 • Letter: H
Question
Hennings Travel Company specializes in the production of travel items, (clocks, personal care kits). The following data were so that a variance anlysis could be performed:
Forecast Data (Expected Capacity)
Direct labor hours 40,000
Estimated overhead:
Fixed $16,000
Variable $ 30,000
Actual Results:
Direct labor hours 37,200
Overhead:
Fixed $16,120
Variable $ 28,060
The number of standard hours allowed for actual production was 37,000.
1- Calculate the variable overhead spending variance.
2- Calculate the variable overhead efficiency variance.
3- Calculate the fixed overhead volume variance.
4- Calculate the fixed overhead spending variance.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
1) Variable Overhead Spending Variance = Actual Hours*(Actual Variable Overhead Rate - Standard Variable Overhead Rate) = 37200*(28060/37200 - 30000/40000) = 160 (Favorable)
2) Variable Overhead Efficiency Variance = Standard Rate*(Actual Hours - Standard Hours) = 30000/40000*(37200 - 40000) = 2100 (Favorable)
3) Fixed Overhead Volume Variance = Fixed Overhead Cost Absorbed - Budgeted Fixed Overhead Cost = 16000/40000*37200 - 16000 = 1120 (Unfavorable)
4) Fixed Overhead Spending Variance = Budgeted Fixed Overhead Cost - Actual Fixed Overhead Incurred = 16000 - 16120 = 120 (Unfavorable)
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.