Contribution Margin Ratio, Break-Even Sales Revenue, Sales Revenue for Target Pr
ID: 2504601 • Letter: C
Question
Contribution Margin Ratio, Break-Even Sales Revenue, Sales Revenue for Target Profit
Schylar Pharmaceuticals, Inc., plans to sell 130,000 units of antibiotic at an average price of $22 each in the coming year. Total variable costs equal $1,086,800. Total fixed costs equal $8,000,000.
Required:
1. What is the contribution margin per unit?
$
What is the contribution margin ratio?
2. Calculate the sales revenue needed to break even. Round your answer to the nearest dollar.
$
3. Calculate the sales revenue needed to achieve a target profit of $245,000. Round your answer to the nearest dollar.
$
4. What if the average price per unit increased to $23.50? Recalculate the following:
a. Contribution margin per unit. Round your answer to the nearest cent.
$
b. Contribution margin ratio. Enter your answer as a decimal value (not a percentage), rounded to four decimal places.
c. Sales revenue needed to break even. In your computations, use your rounded answer from part (4-b) above for the contribution margin ratio, and round your final answer to the nearest dollar.
$
d. Sales revenue needed to achieve a target profit of $245,000. In your computations, use your rounded answer from part (4-b) above for the contribution margin ratio, and round your final answer to the nearest dollar.
$
Explanation / Answer
Contribution Margin Ratio, Break-Even Sales Revenue, Sales Revenue for Target Profit
Schylar Pharmaceuticals, Inc., plans to sell 130,000 units of antibiotic at an average price of $22 each in the coming year. Total variable costs equal $1,086,800. Total fixed costs equal $8,000,000.
Required:
1.
contribution margin per unit = 22-1086800/130000 = $13.64
contribution margin ratio = 13.64/22=0.62
2. sales revenue needed to break even= 8,000,000/0.62=$12,903,226
3. sales revenue needed to achieve a target profit = (8,000,000 + $245,000)/0.62 =$13,298,387
4.
a. Contribution margin per unit = 23.50 -1086800/130000 = $15.14
b. Contribution margin ratio = 15.14/23.50=0.6443
c. Sales revenue needed to break even= 8,000,000/0.6443=$12,417,437
d. Sales revenue needed to achieve a target profit =(8,000,000 + $245,000)/0.6443=$12,796,834
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.