My Notes Ask Your Teacher 6. 03.35 points Previous Answers serpset9 23 p016 nva
ID: 250519 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Teacher 6. 03.35 points Previous Answers serpset9 23 p016 nva 2/100 Submissions Used Two small metallic spheres, each of mass m 0.192 g, are suspended as pendulums by light strings of length L as shown in the figure below. The spheres are given the same electric charge of 7.3 nC, and they come to equilibrium when each string is at an angle of 5.20° with the vertical. How long are the strings? 18.9e-3 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. m Need Help? LM..er. Submit Subrnit Assignment Save Assignment ProgressExplanation / Answer
Let q is the charge on each sphere and d is the distance between the spheres.
from figure, d = 2*L*sin(theta)
as the spheres are in equilibirum, net force acting on them must be zero.
Let T is the tension in the strings.
Apply, net forc acting on a sphere in y-direction = 0
Fnety = 0
T*cos(theta) - m*g = 0
T*cos(theta) = m*g -----(1)
Apply, Fnetx = 0
T*sin(theta) - Fe = 0 (here Fe is the electric repulsive force between the spheres)
T*sin(theta) = Fe --(2)
from equations 1 and 2
T*sin(theta)/(T*cos(theta)) = Fe/(m*g)
tan(theta) = Fe/(m*g)
==> Fe = m*g*tan(theta)
k*q^2/d^2 = m*g*tan(theta)
d^2 = k*q^2/(m*g*tan(theta))
d = q*sqrt(k/(m*g*tan(theta))
2*L*sin(theta) = q*sqrt(k/(m*g*tan(theta))
L = (1/2)*(q/sin(theta)*sqrt(k/(m*g*tan(theta))
= (1/2)*(7.3*10^-9/sin(5.2))*sqrt(9*10^9/(0.192*10^-3*9.8*tan(5.2))
= 0.292 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.