Units Sold to Break Even, Unit Variable Cost, Unit Manufacturing Cost, Units to
ID: 2509668 • Letter: U
Question
Units Sold to Break Even, Unit Variable Cost, Unit Manufacturing Cost, Units to Earn Target Income
Werner Company produces and sells disposable foil baking pans to retailers for $2.95 per pan. The variable cost per pan is as follows:
Fixed manufacturing cost totals $182,054 per year. Administrative cost (all fixed) totals $24,826.
Required:
1. Compute the number of pans that must be sold for Werner to break even.
pans
2. Conceptual Connection: What is the unit variable cost? What is the unit variable manufacturing cost? Round your answers to the nearest cent.
Which is used in cost-volume-profit analysis?
3. How many pans must be sold for Werner to earn operating income of $13,200?
pans
4. How much sales revenue must Werner have to earn operating income of $13,200?
$
Explanation / Answer
1) Break even point = Fixed cost/contribution margin per unit
Contribution margin per unit = 2.95-1.75 = 1.20 per unit
Fixed cost = 182054+24826 = 206880
Break even point = 206880/1.2 = 172400 unit
2) Unit variable cost = 1.75 per unit
Unit variable manufacturing cost = 1.61 per unit
Unit variable cost is used in cost volume profit analysis.
3) Required unit sales = (13200+206880)/1.2 = 183400 pans
4) Required sales = 183400*2.95 = 541030
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.